BİSİKLET BULUŞMALARI

IV. Eskişehir Bisiklet Buluşmaları  (1-2 Kasım 2019)

Eskişehir Bisiklet Buluşmaları, 1-2 Kasım 2019 tarihlerinde arasında dördüncü kez gerçekleştirildi. 

Etkinliğin ilk günü; trafikte bisiklet sürebilmek için “Süper kahraman olmak gerek” sloganıyla yola çıkan ve bisiklet farkındalığı yaratmak istediğimiz Karnaval Turumuz eğlenceli ve renkli görüntüleriyle, Özdilek Sanat Merkezi’nde yapulan Kayhan ÖZOĞUL söyleşi ve sunumuyla gerçekleşmiştir.

Etkinliğin 2. günü ise artık klasikleşen Kabak Turumuz ile Kızılinler Köyü’ne giderek kabak standlarını ziyaret edip, Yusuflar Köyü’nde bizi bekleyen sıcak sütlerimizi içerek, Bisiklet Evi’nde hazırladığımız kabak tatlısı ikramı ile sona ermiştir. Sonrasında evimizde uçurtma şenliği, mandala ve ipli mandala atölyeleri Tepebaşı Belediye Başkanı Sayın Ahmet ATAÇ’ın da katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Havanın kararmasıyla da şöminemizi de yakarak sunum/söylesi faslında Necati- Ayşegül Albe ÖZDEMİR (Gezgin Pedallar), Ahmet SÜĞLÜN- Arda EYLÜL (Bisikletname), Eser BÜYÜKCAN İlhan – Ada CANATA ile renkli, eğlenceli ve biraz da duygusal anlar yaşayarak buluşmalarızı noktaladık.

III. Eskişehir Bisiklet Buluşmaları  (17-20 Ekim 2018)

Eskişehir Bisiklet Buluşmaları, 17-20 Ekim 2018 tarihleri arasında üçüncü kez gerçekleştirildi. Buluşmalar kapsamında gelenekselleşen Karnaval ve Bal Kabağı Turu etkinlikleri bu yıl da gerçekleştirildi.

Bisiklet evinde gerçekleşen söyleşiler kapsamında ise Hakan Kayışlıgil, Ersin Demirel ve Sema Berktaş ağırlandı. Esma Eser “Esmavi Masallar” ile yeniden dinleyicileri ile buluştu. Atölye çalışma kapsamında Aşkın Ada Ercan ile resim çalışması yapıldı.

II. Eskişehir Bisiklet Buluşmaları (1-4 Kasım 2017)

Eskişehir Bisiklet Buluşmaları, 1-4 Kasım 2017 tarihleri arasında ikinci kez gerçekleştirildi. Bu yıl da etkinlikte süper kahramanlar temalı kostümlü Karnaval turu ve Bal Kabağı turu gerçekleştirildi.

Buluşmalar kapsamında gerçekleştirilen söyleşilerde Olcay Güzel, Aydan Çelik, Cem Kılıçarslan, İnci ve Soner Sarıhan çiftini ağırladık.

Atölye etkinliği olarak EFSAD “Bisikletle fotoğraf” temalı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Bu yılki Bisiklet Buluşmaları etkinliklerinin en heyecan vericilerinden biri ise, uzunca bir süredir Dernek üyelerinin ve bisiklet dostlarının emeğiyle bugünkü haline bürünmüş olan VelEsbid Bisiklet Evinin açılışı oldu. Eskişehir’den geçen bisiklet dostlarının konaklayabileceği, bahçesinde kamp yapabileceği, film gösterimi, söyleşi ve daha pek çok paylaşıma ev sahipliği yapacak Bisiklet Evinin açılışı 4 Kasım Cumartesi günü, Balkabağı Bisiklet Turunun ardından gerçekleştirildi.

Bisiklet Evi Açılış etkinlikleri kapsamında Urim Babacan kahvesi ve sohbeti ile; Esma Eser “Esmavi Masallar” ile ve Odunpazari Kent Konseyi Gokmeydan Mahalle Meclisi Tiyatro Grubu yer aldı.

I. Eskişehir Bisiklet Buluşmaları (2 -5 Kasım 2016)

Eskişehir Bisiklet Derneği (VelEsbid) olarak bir ilki gerçekleştirdik. 2 -5 Kasım 2016 tarihleri arasında gelenekselleşmesini düşündüğümüz Eskişehir Bisiklet Buluşmaları’nda bir araya geldik. Bisikletle dolu bu dört güne pek çok farklı etkinliği sığdırdık.

Eskişehir Fotoğraf Dostları’nın (EFSOD) katkılarıyla bir Fotoğraf Sergisi düzenledik. Sergide 20 fotoğrafçının “bisiklet” temalı fotoğrafları sergilendi. Özdilek Sanat Merkezi Gökkuşağı Cafe’de gerçekleşen Buluşmalar boyunca ziyarete açıktı. Desteklerinden ötürü EFSOD’a teşekkür ederiz.

Eskişehir Bisiklet Derneği, kesintisiz bisiklet yolları olmayan şehirde bisiklet sürebilmek için doğaüstü güçlere sahip olmak gerektiği fikrinden yola çıkarak süper kahramanlar temalı ve kostümlü bir tur düzenledik. Amaç sağlıklı çevre ve trafik çözümü için yerel yönetim ve karar mekanizmalarının yanı sıra Eskişehirli halkın dikkatini, bisiklet yolu ihtiyacına çekmekti.

Buluşmalar’da Türkiye’nin tanımış tur bisikletçilerini ağırladık. İlk olarak 2 Kasım Çarşamba günü Orhan Kılıç tur bisikletçiliği konundaki sunumuyla deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Günün ikinci sunuşunda ise Kadir Daşbaşı bisikleti Simurg’la yaptığı turları bizimle aktardı. Daşbaşı, bisikletle neler yapılabileceğini anlatan keyifli bir sunuş gerçekleştirdi.

Kasım Perşembe günü Feridun Ekmekçi’nin “NowWeBike” sunumuyla program başladı. Derneğimize özel tasarım t-shirtler hediye eden Ekmekçi’ye biz de Bozdağ Bisiklet Turu’nun formasını hediye ettik.

Aynı gün sunum yapan bir diğer isim de Ahmet Mumcu idi. Dünya’nın pek çok yerinde tur yapan Mumcu, yollarda yaşadığı ilginç hikayeleri bizlerle paylaştı.

Buluşmaların son gününde sadece gezgin değil fotoğrafçı kimliğiyle öne çıkan Cemal Atasoy bizlerle oldu. Birbirinden etkileyici fotoğraf gösterileri ile zenginleştirdiği bir sunuş gerçekleştirdi.

Son olarak da video konferans yöntemi ile Gürkan Genç’le birlikte olduk. Güney Afrika’da olan Genç’ten uzun yıllardır içinde olduğu serüveni ve  gelecekteki planlarını dinledik.

Buluşmaların son günü atölye çalışmalarıyla başladı. İlk olarak Tahsin Çelik “Genel Bisiklet Bakımı” üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra soru ve cevaplarla atölye çalışması devam etti. Ardından Nihan Ertürk ile “Yoga” yapıldı.

Karnaval Bisiklet Turu ile başlayan buluşmalar Kızılinler Balbağı Turu ile sona erdi.  Eskişehirli bisikletçilerin en önemli rotalarından olan Kızılinler, bereketli ve sulak topraklarının bir ürünü olarak balkabağı ile tanınmaktadır. Biz bisikletçiler, çok zaman pedal çevirdiğimiz bu köyün/mahallenin bu değerini bir marka haline getirebilme umuduyla Kızılinler’e katkı sağlamak istedik. Gelenekselleşmesini planladığımız Bisiklet Buluşmaları’nı burada nihayetlendirdik. Balkabağından yapılmış el emeği figürlerle ve dekorlarla köyün meydanını düzenledik. Köyün kahvehanesinin sahipleri de bizlere kendi mahsulleri balkabaklarıyla tatlı yapıp ikram ettiler.

Eskişehir Bisiklet Buluşmaları ulusal anlamda da bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Hayalimiz buluşmaların yıllar boyu sürmesi ve bu etkinliklerin sadece aktif bisiklet sürenlerin değil, tüm Eskişehir’in halkının katılım sağlaması. Böyle bir organizasyonu gerçekleştiren emekçi arkadaşlarımıza, destekçilerimize ve etkinliklere katılan takipçilerimize teşekkür ederiz.