OSMAN ERTAN

Eskişehir’de bir elin parmaklarını geçmeyen 70 yaş ve üzeri ulusal yarışlara katılmış milli bisiklet sporcusu bulunmaktadır. İşte bu değerlerden biri, Osman Ertan… Çok sayıda ulusal yarışa katılmış, bugün hala aktif bir bisikletçi olan Osman Bey… Eskişehirli bisikletçilerin hitabıyla Osman Abi…

1945 yılında doğan Osman Abi, kendisinden 12 yaş büyük ağabeyi milli bisikletçi Mustafa Ertan’a hep özenirmiş. Ağabeyinin bisikletini izinsiz alarak bisiklet kullanmayı öğrenmiş ve bisiklet sevdası böylece başlamış. Osman Abi, sürekli ağabeyine bisiklet kullanabildiğini, kendisinin de bir bisikletçi olması gerektiğini söyleyip durmuş. Sonunda ağabeyi bir yarış bisikleti getirmiş “hafta sonu yarış var sen de katılıyorsun, çalış” demiş. Bu sözü emir gibi alan Osman Abi, hayatı boyunca bisiklet aşkını hep taşımış.      Osman Abi, Eskişehir ili, il bazında bisiklet yarışlarına 1960’lı yıllarda başlamış. O zamanlar Şeker Fabrikası’nın, Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nın ve TCDD’nin bisiklet kulüpleri varmış. Ayrıca kulüp dışında bisiklete gönül vermiş serbest bisikletçiler de mevcutmuş. Tüm bu bisikletçiler Eskişehir Stadyumu’nun önünde buluşur yarı yaparmış. Akarbaşı Mahallesinden başlayan parkurları Ankara yoluna kadar uzanırmış. Bu yarışlarda ilk 5 dereceyi alan yarışçılar ekip oluşturarak Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği ulusal yarışlara katılırmış. Osman Abi 1962-1970 yılları arasında Eskişehir’i temsilen ekip arkadaşlarıyla Adana, Mersin, Konya, Edine ve daha birçok ilde bu şekilde ulusal yarışlara katılmış.

1970 yılından sonra günlük hayat, iş, evlilik derken bisikleti sadece ulaşım amaçlı kullanan Osman Abi, Kızılinler Köyü’nde bisikletçi bir grup olan “Gezgin Pedal” ı görünce gençlik ateşi canlanmış. Son yıllarda artan bisiklet hareketiyle yüzlerce genci spor amaçlı turlar düzenliyor gören Osman Abi yeniden heyecanlanış ve gezi amaçlı yapılan bisiklet turlarına katılmaya başlamış. Şimdilerde Osman Abi’yi bütün etkinliklerde görmek mümkün. Bisiklet camiasında bütün gruplara katılan Osman Ağabeyimiz, gençlerle yarışacak kadar aktif, dinç bir bisikletçi olarak aramızda. Osman Abi, sporun ne kadar önemli olduğunu anlatırken ısrarla iki konu üzerinde duruyor. Biri sağlık ve sporcu ruhu diğeri ise arkadaşlık… “Sağlık bedenimizi korur. Sosyal ilişkiler ruhumuzu” diyor. Dolayısıyla bisiklet ve bisiklet ilişkilerinin; dayanışma, ahlak, disiplin gibi yüce duyguların gelişmesine sağladığı katkıları azımsamamak gerekir.

Eskişehir’de bisiklet sporu yapmak isteyen herkesin, kendine uygun bir grup bulabileceğinin bir örneği Osman Abi… Hep aramızda olman arzusuyla sağlık diliyoruz. Pedalın bol olsun Osman Abi.

İncel Alsan