Velesbid festivali nedir?

Derneğin gelenekselleşen ulusal bisiklet organizasyonundur. Şimdiye kadar yılda bir kez yapılmıştır. Farklı temalar ya da rotalar kullanılmıştır.

Geçmiş Festivaller

Ekişehir Bisiklet Derneği tarafından organize edilen Eskişehir VelEsbid Festivali etkinliği, şehrimizin bisiklet organizasyonları konusunda geçmiş yıllarda edindiği deneyimlerine dayanmaktadır. Şehrimizde gönüllü bisiklet dostları tarafından 2015 ve 2014 yıllarında “Eskişehir Bisiklet Festivali” adı altında iki ulusal düzeyde tur organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu iki organizasyonun ardında ekibimiz 2016 – 2017 yıllarında Eskişehir Bisiklet Turu “Bozdağ” festivallerini gerçekleştirerek adından söz ettirmeye devam etmekte ve Eskişehir’in tanıtımına istikrarlı bir şekilde katkı sağlamaktan gurur duymaktadır.

2017 Eskişehir Bisiklet Festivali

5-7 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenmiştir. Etkinlik çok sayıda farklı ilden gelen 100’e yakın katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu etkinlikte görme engelli bireyler, tandem bisikletlerle ücretsiz olarak pedallama fırsatı sağlanmıştır. Baharın gelişini kutlamak üzere Hıdırellez eğlenceleri de yapılan turun teması Bozdağ bölgesinde o dönemde yetişen “dut” olmuştur. Yağmurlu bir tur olmasına rağmen tüm katılımcılar memnuniyet ve güzel anılarla ayrılmıştır.

2016 Eskişehir Bisiklet Turu “Bozdağ”

23 – 25 Eylül 2016 tarihlerinde Eskişehir Bisiklet Derneği adıyla ilk ulusal organizasyon “Eskişehir” Bozdağ Bisiklet Turu düzenlenmiştir. Etkinlik çok sayıda farklı ilden gelen 100’e yakın katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu etkinlikte görme engelli bireyler, tandem bisikletlerle ücretsiz olarak pedallama fırsatı sağlanmıştır. Türkiye’de turizm amaçlı olarak ilk defa engelli bireylerin ulusal bir bisiklet etkinliğine katılması sağlanarak bir ilke imza atılmıştır. Bu etkinlik yerel basılı ve görsel basında da yer almıştır. Ayrıca derneğimizin her ay çıkardığı Velesbid Bülten’de de özel bu etkinlik için özel bir sayı hazırlanmıştır.

2015 Eskişehir Bisiklet Festivali

16-19 Mayıs tarihlerinde Eskişehir Bisiklet Festivali’nin ikincisi düzenlenmiştir. 2015 Festival programında, Frig Vadisi’nin yanı sıra Eskişehir’in merkezinde bulunan önemli çekicilikler de yer almıştır. Dört gün süren etkinliğe Türkiye’nin farklı illerinden 80 kişi katılmıştır.

2014 Eskişehir Bisiklet Festivali

Eskişehir Bisiklet Festivali’nin ilki 2014 yılında, 20 farklı şehirden gelen 150 bisikletli ile Frig Vadisi’nde gerçekleştirilmiştir. Festival, Frig Vadisi olarak bilinen Eskişehir’in kırsal alanlarında yapılacak bisiklet turu ve kamp etkinliğini kapsamıştır. Eskişehirli gönüllü bisikletçiler tarafından organize edilen etkinlikte, Eskişehir’in doğal ve kültürel mirasını tanıtılmış ve bisikletli dostları doğa ve tarihin arasında keyifli zaman geçirmiştir.