Eskişehir’de çok sayıda farklı özelliğe sahip bisiklet grubu vardır. Bu gruplar dinlenme, eğlenme, spor ve sosyal paylaşım gibi amaçlarla farklı nitelikte faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bu bölümde Eskişehir’de öne çıkan bisiklet grupları ve bu gruplara ulaşabileceğiniz iletişim kanalları yer almaktadır.

Bisiklet Durağı

Eğlence ve gezi amaçlı kurulmuş bir bisiklet grubudur. Bisiklet Durağı, hafta içi salı akşamları 20.00’da buluşarak şehir içi ve civar köylere turlar düzenler. Haftasonu da uzun soluklu turlar gerçekleştirirler.

Dorlion Bisiklet

Dorlion Bisiklet Grubu 09.04.2017 tarihinde kurulmuştur. Dorlion Bisiklet Grubu, bisiklet bireysel bir araç olsa da birlikte yapılan sürüşlerin, sürüşler esnasında yapılan sohbetlerin, duyulan mutluluğu ve doğal görsel şölenin verdiği huzuru kat kat arttırdığının bilincindedir. Dorlion Bisiklet Grubu, sevginin saygı ile bütünleştiği, bireyselliğin birliktelik ile büyüdüğü, sosyal sorumluluk projelerini de kapsayan, eğlencenin de eksik olmadığı, gerek şehir içi gerekse şehir dışı turlar düzenlemektedir ve düzenlemeye devam edecektir. Hafta içi cuma günleri saat 19.30′ da şehir içi turlar, hafta sonları pazar günleri ise orta mesafe turlar düzenlenir.

ESDAK Bisiklet

Eskişehir Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği bünyesinde bisiklet etkinlikleri yapılmaktadır. Bu grup ESDAK bisiklet olarak anılmaktadır. Yaz aylarında yoğun faaliyet gösteren ESDAK bisiklet, hafta içi salı ve perşembe akşamları saat 18.30’da buluşarak Kızılinler Turu yapar. Hafta sonu ise kamplı ve uzun soluklu turlar düzenler. Tempo katılımcıya göre belirlenir.

PAB (Perşembe Akşamı Bisikletçileri)

Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde yerleşik bir kültür haline gelmeye başlayan PAB’ın (Perşembe Akşamı Bisikletçileri) Eskişehir’de de köklü temeller üzerine oturması amacıyla kurulmuş bir gruptur. PAB, perşembe akşamları saat 20.00’da buluşarak, şehir içi veya civar köylere pedal çevirir. Hafta sonları ise uzak mesafelere tempolu sürüşler yapar.