Bu bölümde çeşitli zorluk seviyelerinde ve mesafelerde 7 adet bisiklet rotası sunulmaktadır. Her bir rota için açıklama, harita ve karekod uygulaması üzerinden ulaşabileceğiniz detaylı rota bilgisi yer almaktadır.

Rota 1. Mini şehir içi tur

Uzunluk: 6,1 km

Toplam Çıkış: 29 m

Zorluk Seviyesi: Çok Kolay

Bisiklete yeni başlayıp şehir içinde gezmek isteyenler için ideal bir rotadır. Başlangıç noktası Vali Ali Fuat Güven Caddesi’ndeki Kanlı Kavak Parkı girişidir. Kanlı Kavak Parkı’nın içinde dere boyunca uzanan bir bisiklet yolu mevcuttur. Porsuk’un bir kolu olan bu derenin yanından giderken başarılı bir peyzaj çalışmasıyla şekillendirilmiş park, güzel bir seyir sağlamaktadır. Parkın sonuna kadar gidildiğinde bisiklet yolu Atatürk Bulvarı’na bağlanır (Osmangazi Üniversitesi kapısının karşısına çıkar). Bu noktada sola dönülüp bisiklet yolundan Atatürk Bulvarı boyunca ilerlenebilir. Toplam 6 km’lik sürüşten sonra güzel bir kahve için Atatürk Bulvarı üstünde birçok seçenek mevcuttur.

Rota 2. Kızılinler

Uzunluk: 14,2 km(Sadece Gidiş)

Toplam Çıkış: 71 m

Zorluk Seviyesi: Kolay

Kızılinler Eskişehir’e yakın olan küçük bir köydür. Bisikletçiler, kampçılar ve girişinde bulunan kayalardan dolayı başlangıç seviyesindeki kaya tırmanışçılar için ideal bir varış noktasıdır. İçerisinde çay içebileceğiniz küçük bir kahve ve sularınızı doldurabileceğiniz bir çeşme mevcuttur. Kızılinler’e birçok alternatifli gidiş vardır. Burada anlatılan rotanın, yükseltisi ve trafik yoğunluğu görece azdır. Başlangıç noktası Kanlı Kavak Parkı’nın Vali Ali Fuat Güven Caddesi’ndeki girişi temel alınabilir. Parkı bisiklet yolundan geçtikten sonra Atatürk Bulvarı’na çıkılır. Atatürk Bulvarı’nda yolun karşısına geçilerek sola dönüş yapılır. Bir süre sonra Regülatör Piknik Alanı’na giden yola ulaşılır. Regülatör Piknik Alanı sonrasında rota, Karacaşehir’e doğru yönelir. Karacaşehir’de sularınızı tazelemek için çeşme ve hemen yanında orta büyüklükte bir bakkal vardır. Mola sonrasında aynı yoldan sürüşe devam ederek askeri alanın çevresinden geçilir. Bir süre sonra yoldan sağa doğru ayrılıp tren raylarının üstünden toprak bir yol girilir. Toprak yolu bitirdikten sonra sağa dönüp stabilize toprak karışımı yolda devam edilir. Yolun sonunda Kızılinler Köyü sizi beklemektedir.

Rota 3. Satılmışoğlu – Turgutlar

Uzunluk: 35,3 Km

Toplam Çıkış: 228 m

Zorluk Seviyesi: Orta

Kızılinler’e birden fazla gittiyseniz ve alternatif köyler arıyorsanız Turgutlar ve Satılmışoğlu köyleri idealdir. Rota yine Kanlı Kavak Parkı’nda başlamaktadır. Parkı boylu boyunca geçip Atatürk Bulvarı’na çıktığınızda sağ tarafta, Karabayır istikametine dönmeniz gerekir. Sazova Parkı’nın yanında yolun karşısına geçip Karabayır yoluna girebilirsiniz. Karabayır yolunda ilk sağdaki istikamete dönülür. Bu yol dere kenarından giden, sessiz ve trafiksiz bir yoldur. Evleri geçtikten sonra sola doğru Yusuflar Köyü yoluna çıkılır. Yusuflar Köyü sonrasında sağa dönüp Turgutlar köyüne geçilir. Turgutlar Köyü’nden düz devam ettiğimizde tren yolunun yanına çıkarsınız. Buradan sola dönüp Satılmışoğlu Köyü’ne gelebilirsiniz. Aynı yoldan dönebileceğiniz gibi Bursa Eskişehir ana yolunu tercih ederek daha kısa sürede Eskişehir’e gelebilirsiniz.

Rota 4. Sarı Sungur Göleti

Uzunluk: 35,3 Km

Toplam Çıkış: 411 m

Zorluk Seviyesi: Orta

Bu rotada Eskişehir’in batı tarafına doğru pedallanır. Eskişehir’de çok sayıda park ve piknik alanı vardır. Fakat hafta sonları ve tatil günlerinde bu alanlar oldukça kalabalık olmaktadır. Sarısungur Piknik Alanı hem şehre uzak olmasının hem de fazlaca bilinmemesi sebebiyle görece sakin bir varış noktasıdır. Piknik alanında kamelyalar ve mangal yerleri mevcuttur. Hemen yanında ise Mamuca Göleti görülebilir. Başlangıç noktası olarak Kanlı Kavak Parkı temel alındığında, Ali Fuat Güven Caddesi’nden çıkıp Atatürk Bulvarı üstünde sola dönülür. Bir süre pedalladıktan sonra sağa dönerek Odunpazarı evlerinin içinden Yenikent Şelale Parka doğru yol alınır. Şelale Park’ın yanına geldiğinizde Kartopu Caddesi’ne yönelip düz bir şekilde devam etmeniz gerekir. Kartopu Caddesi ile Koza Caddesi’nin kesiştiği noktada sola doğru dönülür. Dönüş sonrasında yol, sizi Arabacılar Bulvarı’na çıkaracaktır. Yolu dümdüz takip ettiğinizde ise önce Gürpınar, sonra Sarısungur Piknik Alanı’na ulaşabilirsiniz. Aynı yoldan geri dönmek istemeyenler için göletin çevresinden devam edilip Seyitgazi yoluna çıkılabilir. Bu yola hiç girmeden direk karşıya geçerek Yukarıçağlan ve sonrasında Aşağıçağlan yolunda Osmangazi Üniversitesi Kampüsü yakınlarına gelebilisiniz. Aşağıçağlan yolunda bir rampa inişi sizi beklemektedir, temkinli olmanızı öneririz.

Rota 5. Eşenkara 

Uzunluk: 31,8 Km

Toplam Çıkış: 305 m

Zorluk Seviyesi: Orta

Eşenkara Kızılinler Köyü’ne yakın ve Kızılinler’e göre daha küçük bir köydür. Köyün ilerisinde küçük dereler ve piknik yapacak yerler mevcuttur.

Eşenkara’ya gitmek için önce Kanlıkavak Parkı’nın içinde başlayıp, parkın sonuna kadar sürebilirsiniz. Osmangazi Üniversitesinin karşısına çıktığımızda sağa dönüp Kütahya yolu üstünden geçmeniz, sonrasında Kütahya istikametine doğru dönmeniz gerekmektedir. Kütahya istikametinde devam ettikten sonra sola Karacaşehir’e inebilirsiniz. Karacaşehir’den sonra Kızılinler’e gidiş yolunu takip etmelisiniz. Fakat bu sefer tren yolu üstünde ayrılmayıp dümdüz devam edilir. Bu yol sizi Eşenkara’ya götürecektir. Sonrasında sizi su geçişlerinin olduğu toprak bir yol beklemektedir. Vadiden ayrılmayıp pedallamaya devam edildiğinde Kayapınar ve Aşağıçağlan Köyleri’ne varılır. Buradan sola doğru dönüp rampayı indiğinizde ise Aşağıçağlan rampasını inerek şehir varabilirsiniz.

Rota 6. Kirazlı Şelale

Uzunluk: 32,2 Km(Sadece Gidiş)

Toplam Çıkış: 415 mt

Zorluk Seviyesi: Orta

Daha önce dile getirildiği üzere Eskişehir çevresinde çok sayıda mesire alanı mevcuttur. Kirazlı Şelale Mesire Alanı da şehirden uzak olmasının verdiği avantaj ve içindeki doğal şelalesiyle güzel mesire alanları içinde yerini alır. Kirazlı Şelale bisiklet rotasına Osmangazi Shell petrol istasyonundan başlayanabilir. 2-3 km kadar Seyitgazi yolu takip edildikten Aşağıçağlan rampasına yönelmek gerekir. Aşağıçağlan rampası çıkılından sonra, sırasıyla Aşağıçağlan, Gümele, Akçakaya, Aşağıılıca köylerinden geçilerek varış yerine ulaşabilirsiniz. Şelale Mesire Alanı özel bir işletme tarafından kiralanmıştır. Giriş ücrete tabidir. Tesisin içinde bir alabalık restoranı vardır. Mesire alanı içinde mutlaka görmeniz gereken yer kısa bir yürüyüş sonrasında karşınıza çıkacak şelaledir. Kirazlı suyunun kaynağı olan derenin yanından orman içlerine güzel yürüyüşler yapabilirsiniz. Sonrasında ise Eskişehir’e aynı yolu takip edilerek dönüş yapabilirsiniz.

Rota 7. Yenisofça – Porsuk Göleti

Uzunluk: 38.3 Km(Sadece Gidiş)

Toplam Çıkış: 324 mt

Zorluk Seviyesi: Orta

Kızılinlere bir kaç kere gittiyseniz ve devamını merak ediyorsunuz bu rota sizin içi heyecan verici olabilir. Rotaya Kütahya yolu ile Atatürk Bulvarı’nın kesiştiği noktadan (Sazova Parkı) başlanabilir. İlk durak Kızılinler Köyü’dür. (Kızılinler Köyü’ne gidişi Rota 1’de görebilirsiniz.) Kızılinler Köyü önünden ana yoldan devam edilir. Anayoldan sola Gökçekısık Köyü’ne geçilir. Buradan devam edildiğinde Yenisofça Köyü’ne çıkılır. Yenisofça Köyü’nde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal mevcut. Burada mola verdikten sonra Akkaya Köyü’ne devam etmeniz gerekir. Burada bir miktar rampa çıktıktan sonra Porsuk Göleti’ne ulaşırsınız. Gittiğiniz yol üstünde Porsuk Göletine birçok toprak yol inişi vardır. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Göletin yanında güzel piknik veya kamp atacak yerler de mevcuttur.